Film: Predestination (2014)

 

Zaman kavramını çok iyi işleyen ve zaman yolculuğu ile ilgili bir film olmasına rağmen, aynı zamanda zaman yolculuğunun neden imkansız olduğunu anlatan güzel bir filmdi. Şimdi farkediyorum ki bu tarz bir şeyler izlemeyeli uzun zaman olmuş. Yani “bu tarz”dan kastım ; filmin sonuna kadar hiç bir şey anlamadığınız ama sonunda apışıp kaldıklarınızdan.

Filmi genel itibari ile beğendim ancak kesinlikle izlenmesi gerek, aman kaçırmayın hayatınıza yazık edersiniz diyebileceğim bir yapıt değil ne yalan söyleyeyim. Ancak kurgu konusunda gelip de eleştirebilecek biri yoktur sanırım. Akıp gidiyor, meraksız kaldığınız tek bir dakika olacağını sanmıyorum.

Ayrıca bir insan neden böyle güzel konusu olan bir filmde bu kadar saçma bir afiş kullanır ki? Hakkında yazılan bir iki şeyi okumuş olmasaydım, listelerde önerilmiş olmasaydı kesinlikle aksiyon filmi sanıp izlemezdim. Aynı etkiyi sizde de yaratmamak adına o afişi burada paylaşmıyorum. İç güzellik de bir yere kadar, önce kapağına bakıyoruz sonuçta.

Dolayısıyla filmi izlemenizi öneriyorum.

Spoiler vermeden bir film incelemesi yazmak çok zormuş. İzlemeyenler gözlerini kapasın. 

Filmde sevmediğim iki nokta var. Birincisi zamanda yolculuk yaparken etrafta bir puff dalgası oluşması. Yani kağıtların havaya uçuşması vs vs gibi. Çok klişeydi.

İkincisi sevmediğim şey ise ana erkek karakterimizin (orta yaşlı hali) oyunculuk konusunda birazcık yapmacık kalması. Evet biliyorum kim olduğunu ama ben o doğallığı hissedemedim. Böyle bir dünyayı kurtaracakmış havaları falan yakışmamış ya da bilmiyorum. Ama bir sorun var oyunculuğunda, sıradan bir seyirci olarak bunu hissettim.

 

IMDb puanı : 7.4

Benim puanım : 7.8