Kitap: Biraz Kuantum’dan Zarar Gelmez

 

Kitabın isminden başlayacak olursak satın almış olmamın sebebi kuantum hakkında bir giriş niteliği taşıdığını düşünüyor olmamdı. Ancak 210 sayfayı bitirdiğimde farkettim ki kitabın kuantum ile pek alakası yok, sadece yakınından geçiyor. Kuantuma dair bahsettiği tek konu çift yarık deneyi. Onun dışında genel itibari ile evren hakkında herkesin bahsettiği genel konulara değiniyor.

Kitaptan hiç bir şey almadım desem haksızlık etmiş olurum ; ortalama olarak 10 yerin altını çizdim sanırım. ama evren hakkındaki güncel diğer kitapların, makalelerin ve belgesellerin anlattığı klasiklerden farklı bir şey de anlatmıyor. Bana satsın diye yazılmış bir kitap gibi geldi doğrusu. 2006’da yazılmış olduğu için konu kısıtlamasına çok takılmadan devam ettim, benim için tekrar oldu.

Uzun süredir bir kitabı okurken “hadi şunu bitireyim artık” dememiştim. Bu kitap sayesinde ne yazık ki, önceki yazdıklarımda belirttiğim 6. bölümden sonrasında “ne olur bitsin artık başka şeyler okumak istiyorum” dedim.

Biliyorum, sürekli eleştirerek gidiyorum ancak sanki kitabı iki farklı yazar yazmış gibi. Birisi işi hikayeleştirerek, genel okuyucu kitlesine hitap edecek şekilde yazıyor ; diğeri ise akademik bir araştırma makalesi yazıyormuşçasına kasıyor. Bazen kendimi dalıp gitmiş ve sayfanın sonuna gelmiş halde buluyordum.

İyi yönlerine değinmek gerekirse, bazı konulara kimsenin bakmadığı taraflardan bakıp yanıtlar vermiş olmasıdır. Ancak öğreneceğiniz 3-4 bilgi için de zamanınızı harcamaya değeceğini düşünmüyorum.

 

 

yazar – marcus chown

kitap ismi : biraz kuantum’dan zarar gelmez

yayın tarihi : 2006

goodreads puanı : 3.89

benim puanım : 2.8